Olej z czarnuszki - Złoto faraonów
Olej z czarnuszki - Złoto faraonów

Olej z czarnuszki - Złoto faraonów

 

Czarnuszka zwana Złotem faraonów była znana i wykorzystywana w medycynie już w starożytnym Egipcie. Ze względu na nasiona czarnuszka zaliczana jest do wysoko cenionych surowców roślinnych. Czarnuszka siewna to roślina jednoroczna, która kwitnie między czerwcem a wrześniem. Posiada charakterystyczne niebieskie lub białe kwiaty z błękitnym unerwieniem i seledynowo zabarwionymi końcówkami. Jej owoce składają się z kilku całkowicie ze sobą zrośniętych mieszków, które zawierają czarne, trójgraniaste nasiona o początkowo pieprznym, przypominającym gorzką kawę, a później aromatycznym smaku i charakterystycznym muszkatołowo-korzennym zapachu.

Czarnuszka siewna jest rośliną olejodajną, zawiera ona około 40 proc. oleju, który składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych: kwasu oleinowego, linolowego i linolenowego. Bogate w składniki odżywcze są również nasiona czarnuszki. Zawierają wiele aktywnych substancji, między innymi: fosfolipidy i fitosterole, flawonoidy, saponiny, garbniki. W czarnuszce znajdziemy również kwasy tłuszczowe, białka i węglowodany, a także witaminy (A, E, B1, B3, B6) oraz związki mineralne: cynk, selen, magnez, wapń, żelazo, sód i potas. Nasiona zawierają także olejek eteryczny, który generuje silny aromatyczny zapach.

Poprzez tłoczenie na zimno otrzymuje się wysokiej jakości tłusty olej (Oleum Nigellae Sativae), który zachowuje aktywność wszystkich zawartych w nich substancji aktywnych. O wyjątkowej przydatności oleju z czarnuszki decyduje nie tylko znaczna zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, ale również obecność innych substancji biologicznie aktywnych, w tym fitosteroli, karotenoidów, biotyny, mikroelementów, pierwiastków śladowych. Tłuszcz ten jest stosunkowo stabilny i może być przechowywany przez dłuższy czas, nie powinien być jednak podgrzewany. Zaliczany jest on do komponentów, które mogą być zarówno aplikowane zewnętrznie na skórę (na skórę, włosy i paznokcie), jak i wewnętrznie. Używa się albo ziarenek (całych, utłuczonych w moździerzu lub zmielonych w młynku do kawy) albo oleju.

W kuchni może być stosowany wyłącznie na zimno (obróbka termiczna niszczy prozdrowotne substancje w nim zawarte), jako dodatek do sałatek, zup, sosów, twarogów, kasz itp. Potrawom tym nadaje korzenny smak. W postaci oleju: do stosowania wewnętrznie łyżeczka oleju 2-3 razy dziennie, dzieci połowę tego. Olej z czarnuszki najlepiej przechowywać w zaciemnionej butelce w temperaturze 5-10 stopni C przez 3 miesiące od otwarcia.

Zastosowanie oleju z czarnuszki


Olej z czarnuszki wspomaga czynności trawienne, pomocny w wzdęciach, przy nadkwasocie i nieświeżym oddechu, działa mikrobójczo i antybakteryjnie, wspomaga prawidłowe działanie układu sercowo-naczyniowego, gdyż przeciwdziała odkładaniu się lipidów w naczyniach krwionośnych, poprawia krwioobieg oraz normalizuje ciśnienie tętnicze, bierze udział w tworzeniu nowych komórek organizmu oraz w regeneracji organów. Oddziałuje na układ immunologiczny, wspomaga leczenie alergii i wzmacnia odporność, pomocny w astmie, zapaleniu oskrzeli, kaszlu, katarze siennym, liszajach, łuszczycy, trądziku, bólach głowy, stawów i zębów.
Doskonale sprawdza się w kuracjach przeciw pasożytom, szczególnie pomocny w leczeniu grzybic.
Przydatny jest również przy podatności na infekcje i w stanach wyczerpania. Obniża poziom glukozy we krwi i zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów i zatorów. Olej z czarnuszki ochrania i odtruwa miąższ wątroby.

 

Nie ma przeciwwskazań do stosowania czarnuszki jako przyprawy – nawet w czasie ciąży. Natomiast jeżeli spożywamy leczniczo olej lub nasiona, to w czasie ciąży i karmienia nie zaleca się regularnego spożywania. Nie stwierdzono skutków ubocznych czarnuszki lub jej oleju pod warunkiem stosowania zalecanych dawek. Jak ze wszystkimi ziołami stosowanymi terapeutycznie zaleca się też robić krótkie przerwy w stosowaniu raz na jakiś czas.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl